Flowmon Collector, ağ trafiğini yakalayıp depolayan, normalleştirme, görselleştirme ve analiz dahil olmak üzere flow verilerini işleyen bir ağ izleme cihazıdır. Ağ ve uygulama telemetrisi son derece özelleştirilebilir bir gösterge panelinde görüntülenir ve bu sayede istatistikler, görselleştirmeler ve ayrıntılı inceleme seçenekleri sunarak ağınızı şeffaf bir ortam haline getirir; etkin sorun giderme ve kapasite planlaması için olanak tanır.

 • Görünürlük, ağ performansı yönetimi (NPMD), sorun giderme, son kullanıcı deneyimi izleme ve kapasite planlaması sağlar.
 • Birçok NetFlow/IPFIX formatını destekler. Eşsiz esnekliği ve uyumluluğu sayesinde, mevcut yönlendiriciler, switch’ler güvenlik duvarları veya özel Flowmon probe’larını kullanabilir.
 • Hem donanım hem de sanal cihaz olarak kullanılabilir.
 • Hibrit ortamlar için idealdir ve heterojen ortamları bir araya getirir.
 • AWS, Azure ve Google Cloud Platform dahil olmak üzere çeşitli bulut ortamlarına dağıtılabilir.
 • İstatistikleri toplamak, biçimlendirmek ve büyük veri, güvenlik ve diğer analitik platformlarına iletmek için bir flow proxy’si olarak hizmet verebilir.

Ana Özellikler

Ağ Görünürlüğüne Holistik Yaklaşım
Sunucu durumu kırmızı/yeşil göstergesi, kullanılabilirlik takibi için yeterli olabilir, ancak Flowmon’un öncü NPMD çözümü, kullanıcı deneyimi takibi, sorun giderme ve kapasite planlaması için kapsamlı bir anlayış sunar.

Hibrit Ortam Uyumluluğu
Yerel bulut trafiği kopyalama özelliği ve birden fazla kaynaktan gelen heterojen verileri işleme ve normalleştirme yeteneğiyle bir araya gelen Flowmon Collector, public bulut, şirket içi veya hibrit ortamlarda tekdüzen bir şeffaflık sağlar.

Ölçeklenebilirlik
Flowmon Collector, küçük işletmelerden dağıtık mimariye sahip küresel ağlara kadar sınırsız ölçeklenebilirlik sunar. Ağ verisi depolama ve analizi için merkezi bir nokta olarak hizmet verebilir. Daha büyük ağlar için ek Collector veya Flowmon Probe ekleyerek eksiksiz ve uygun maliyetli bir kapsama alanı elde edilebilir.

Uyumluluk
Flowmon Collector, NetFlow, IPFIX,sFlow, jFlow veya NetStream gibi tüm standart formatlarda veri işleyebilir. Herhangi bir cihazdan dışa aktarılan verileri destekleyerek sorunsuz ağ entegrasyonu sağlar.

Çok Yönlülük
Flowmon Collector, kullanıcıların ağ verilerini analiz etmelerini sağlayan bir araç olarak hizmet verebilir. Ayrıca, verileri güvenlik veya analitik platformlarına aktarmak için bir proxy olarak veya güvenilir bir veri depolama aracı olarak kullanılabilir. Kullanıcı ihtiyaçlarına kolayca uyum sağlar.

Performans
Flowmon Collector, cihaz başına en yüksek akış/saniye (flows/s) oranına sahiptir. Veritabanı sistemi hızlı veri işleme için tasarlanmıştır ve büyük miktarda veriyi depolamak için yeterli alana sahiptir.

Özellikler

Önceden Tanımlı Görünümler ve Raporlar
Flowmon, kullanıma hazır işlevsellik sağlayan konfigürasyon şablonları ile birlikte gelir. Sistem,birkaç tıklamayla otomatik olarak kullanıcı için panolar ve raporlar oluşturur.

Şeffaf Ağ
Hibrit ve bulut trafiği, neredeyse gerçek zamanlı olarak izlenir,görselleştirilir ve okunması kolay grafikler ve çizelgeler şeklinde tek bir konsolide görünümde sunulur.

MTTR’yi (Mean Time To Repair)Azaltın
Ağ yöneticileri, sorun giderme ve bilet çözümünü çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Aynı panodan ağ sorunlarının %95’i kadarını çözün.

Somut Kanıtlar
Çözüm, tüm BT departmanları için ortak bir bilgi alanı oluşturur, böylece işbirliği yapmalarına, uzmanlıklarını bir araya getirmelerine ve gecikmeden bilinçli kararlar vermelerine olanak tanır.

Optimizasyon
Ayrıntılandırma verileri her zaman elinizin altında bulunur, soruların ve darboğazların hızlı analizini ve tanımlanmasını kolaylaştırır. Veriler, ihtiyaç duyulan ayrıntı düzeyi için ne örneklenir ne de birleştirilir.

Kişiselleştirme
Veriler, kullanıcının seçtiği araç kullanılarak dışa aktarılabilir. Widget’lar, tam olarak görülmesi gerekenleri göstermek üzere yapılandırılabilir. Karmaşa yok, sadece net veriler var.

Uyumluluk ve Ağ Telemetrisi

Flowmon Collector, router, switch, güvenlik duvarı, paket broker’ı veya özel Flowmon Probe gibi çeşitli ağ cihazlarından gelen flow verilerini işleyebilir. Bu sayede, mevcut ağ altyapısına yapılan yatırımların verimliliği artırılır.

Flow kaynaklarının yapılandırılması oldukça basittir; Collector bunu otomatik olarak gerçekleştirir. Örneğin, bir router flow verisi gönderecek şekilde yapılandırıldığında,Collector bu cihazı yeni bir kaynak olarak tanır, SNMP kullanarak iletişim kurar,bilgileri alır ve sistemi buna göre yapılandırır.

Flowmon Probe’lardan gelen verilerin yanı sıra, diğer tüm desteklenen formatlara ek olarak Collector, IPFIX uzantılarını ve diğer üreticilerin özel formatlarını da destekler:

 • Cisco (AVC, HTTP)
 • Gigamon (HTTP, DNS, SSL, RADIUS)
 • IXIA (HTTP)
 • VMware NSX rule ID, vmUUID, vncIndex)
 • OneAccess (HTTP)
 • VMware VDS
 • AWS FlowLogs
 • ve daha fazlası – bu liste sürekli olarak genişlemektedir.

Desteklenen Ortamlar
Flowmon Collector, AWS, Azure ve Google Cloud gibi bulut platformlarında çalışan bir uygulama olarak, sanallaştırılmış ortamlar için bir sanal cihaz veya geniş konfigürasyon seçenekleri (saniyedeki flow sayısı, depolama kapasitesi, RAID tipi)sunan bir donanım cihazı olarak sunulur.

Dahili Analiz – Monitoring Center
Flowmon’un Monitoring Center’ı, Collector’a yerel olarak yüklenen bir yazılımdır. Bu güçlü araç, toplanan verileri analiz eder ve akıllı bir arayüzde düzenli sonuçlar sunar. Monitoring Center hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dahili Probe
Flowmon Probe, Collector’ün sanal cihaz olarak gelen dahili bir fonksiyonelliğidir. Bu probe, paketleri analiz ederek kapsüllenmiş trafik dâhil, en faydalı bilgileri L2, L3-L4 ve L7 katmanlarından çeker. Ardından, ağ performans metrikleri, hostname’ler, URL’ler ve SSL/TLS şifreleme verileri gibi ek bilgilerle zenginleştirilmiş NetFlow ya da IPFIX kayıtları oluşturur. Böylece, sorun giderme ve adli analiz için ayrıntılı bilgi seviyesini korurken, tüm BT ortamında ağ analitiğini ölçeklendirmeyi sağlar. Geniş ağlarda eksiksiz kapsama alanı için fazladan bağımsız Probe’lar eklenebilir.

Veri Depolama
Veriler, kullanıcının seçtiği kapasiteye bağlı olarak aylarca veya hatta yıllarca saklanabilir – cihaz başına 0,5 TB’dan 192 TB’a kadar. Collector, verileri birleştirmez veya örnekleme (sampling) yapmaz; denetim veya ihlal sonrası amaçlar için disk kotasında belirtildiği sürece tüm verileri kullanılabilir durumda tutar. Veriler ayrıca ağ deposuna aktarılabilir ve gerektiğinde geri yüklenebilir.

Tam paket yakalama işleminin aksine, flow verisi iletişimin içeriğini içermez. Bu durum, NetFlow için 500:1, IPFIX için ise 250:1’e kadar önemli bir boyut azaltımı sağlar ve sırasıyla yalnızca %0,2 ve %0.4 bant genişliği tüketir. Bu şekilde, yalnızca gerçekten ihtiyaç duyulduğunda tam paket analizine başvurarak çok daha uzun bir geçmişe ulaşılabilir.

Dağıtık Mimari
Flowmon, çok uzaktaki farklı lokasyonlara yayılmış geniş ağları kapsayacak şekilde gerektiği kadar Collector eklenerek kolayca ölçeklendirilebilir. Master Unit adı verilen merkezi düğüm, ana konsol ve depolama noktası olarak hizmet verir ve tüm şubelerden gelen veriler sorunsuz bir şekilde entegre edilerek tek bir gösterge panelinde sunularak mükemmel görünürlük sağlanır. Tüm mimarinin ve bireysel düğümlerinin konfigürasyonu ve güncelleştirilmesi merkezi Collector’dan gerçekleştirilir.

Flowmon Collector'e Giriş - Demsistem
demsistem social default 1200x630

Flowmon Collector, ağ trafiğini yakalayıp depolayan, görselleştirme ve analiz etme dahil olmak üzere flow verilerini işleyen bir ağ izleme cihazıdır.

Para birimi: USD

İşletim Sistemi: FOS

Uygulama Kategorisi: Ağ İzleme, Network Visibility, Network Monitoring, IPFIX Monitoring, Network Traffic Analysis

Editörün değerlendirmesi:
5