Viavi

Viavi Solutions geçmişi 1979 yılına dayanan bir Amerikan şirketidir, 2015 yılına kadar JDSU olarak biliniyordu. JDSU optik iletişim ağları, iletişim ölçüm ve test cihazları için ürünler tasarlayan ve üreten bir şirketti. Observer ürünü 90’lı yılların ortalarında Network Instruments şirketi tarafından yayınlanmıştır. O zamanlar ağ performansını izleme evrimseldi ve hâlâ öyle! Network Instruments 2013 yılında JDSU tarafından satın alındı ve daha sonra Viavi adıyla daha da gelişerek tüm tecrübelerini yeni, tek bir firma altında toplamıştır.

Observer Ürün Ailesi

Çeyrek asırdan fazla zamandır tüm odağı ağdan geçen haberleşme verilerini incelemek olan Observer ailesi, günümüzde Tolly Testi’nden 100 Gbps paket kayıpsız anlık veri kaydedebildiğini sertifikalaştırarak kanıtlamış olan başarılı bir yazılım ve donanım bütünüdür.

viavi

Ağ Performans Takip (Network Performance Monitoring) ürünü olarak bilinen Viavi Observer ailesi Observer Apex (Raporlama), Observer Giga Stor (Kayıt ve Analiz) ve Observer Giga Flow (Gelişmiş Flow Takip ve Analiz) ürünlerinden oluşmaktadır. Gartner Raporları’nda Vizyoner ve Lider kısmındadır. Gartner kullanıcı yorumları kısmında 5 üzerinden 4,9 yıldız ortalamasına sahiptir.

Viavi Observer Giga Stor

Switch -Router- Firewall -Load Balancer gibi farklı noktalardan Viavi Observer Giga Stor’a iletilen kopya trafik, cihaz üzerinde aynı anda hem ham olarak kayıt edilir hem de üzerinde bulunan algoritmalarla trafiğiniz analiz edilir. Expert Console ara birimiyle nano saniye seviyesine kadar düşebilen zaman aralığı, programın sunduğu kolay arabirim ve uzman görüş kısmında üzerindeki algoritmalarla hazırlanan yorumlarla problemlerinizi tespit etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Dilerseniz üzerinde koşulları belirleyerek alarmlar oluşturabilir, dilerseniz trafiğin alındığı iki nokta arasında geçen süreyi hesaplamak gibi derinlemesine analizler gerçekleştirebilirsiniz.

viavi

Observer Giga Stor ile ağınızda yaşanan sorunu bulmak için aynı sorunu tekrar yaşamanıza gerek yok! 256GB’dan 1.2PB’a varan disk kapasitesi ile zamanda istediğiniz ana geri dönebilir ve sorunlar tekrarlanmadan çözüme ulaşabilirsiniz.

Viavi Observer Giga Flow

GigaFlow, GigaStor’dan farklı olarak ham trafik yerine Flow bazlı olarak trafiği incelemektedir. Ağ yapılarında her noktadan trafik alınamayabilir, Viavi Giga Flow sayesinde bu kör noktaları görünür kılmak mümkün. Diğer Flow çözümlerinden farklı olarak Observer Giga Flow sadece Flow’u değil, SNMP, Kullanıcı Tespiti, Session ve Syslog bilgilerini de toplar. Bu bilgileri eşleştirerek uçtan uca kim hangi işlemi hangi switch üzerinden ve hangi firewall kuralından geçerek ulaşmış görebilmenizi sağlar.

viavi

Basit arabirimi ile aradığınızı bulmak ve incelemek oldukça kolay. Üzerinde bulunan tehdit algılama sistemiyle olası tehditleri de tespit etmeniz mümkün. Görselde tek bir IP adresinin konuşulan tüm IP’ler ve trafik türlerini görebilmektesiniz. İster mevcut anı inceleyin, ister geçmişteki bir zaman aralığını.

viavi

Viavi Observer Apex

Apex, GigaStor ve Giga Flow’da kaydedilen verileri görebileceğiniz web arabirimidir. Apex üzerinde Site tanımlamanızı, Business Group oluşturmanızı (istenilen türlerde IP – Uygulama Gruplama) ve Custom Dashboard kısmında takip etmek istediğiniz metrikleri tek bir ekranda toplamanızı sağlar. Apex’in tıklama kolaylığında detaylı inceleme imkânı sunan arabirimi, paketleri bilgisayarınıza indirmeden session ve paket seviyesinde haberleşmeyi incelemenizi sağlar. Viavi’yi rakiplerinden farklı kılan bir diğer özelliği ise Viavi’nin patentli Kullanıcı Deneyimi Skorlama (User Experience Score) algoritmasıyla 0-10 aralığında gerçekleşen puanlamaya tıklayarak sorunun kaynağının ne olduğunu tespit edebilmenizdir.

Tek tıkla tespit ettiğiniz sorunu, Uygulama Bağımlılık Haritası (On-Demand Application Dependency Mapping) ile detaylı incelemenizi ve sorunu hızlıca çözmenizi sağlar.

Kolay kullanım ve hızlı implementasyon süreçleriyle Viavi Observer Ailesi denediğinizde vazgeçemediğiniz yardımcınız olacak.