Flowmon Collector

Gelişmiş Raporlama ile NetFlow ve IPFIX Collector

Flowmon Collector, flow özellikli cihazlar (load balancer, switch ve router), özel problar ve diğer flow kaynaklarından flow verilerini toplamak, uzun süreli depolamak ve analiz etmek için bağımsız bir cihazdır. Gelişmiş raporlama ve veri görselleştirme özellikleriyle donatılmıştır.

flowmon collector

Ağ Görünürlüğü

NPMD, sorun giderme ve kapasite planlama.

Yatırımınızı En Üst Düzeye Çıkarın

Birden fazla NetFlow ve IPFIX formatını destekleyerek ağınızdaki cihazlardan yararlanın.

Her Yerde Kullanın

Fiziksel donanım, sanal veya cloud cihazı.

flowmon collector dashboards and visualization

Gösterge Panelleri ve Görselleştirme

Flowmon Collector‘un esnek ve yapılandırılabilir widget’ları ile net ve anlaşılır trafik yapısı, performans metrikleri ve altyapı topolojisinin görselleştirilmesi için tasarlanmış, yüksek derecede özelleştirilebilir arayüzü deneyimleyin. Kullanıcıların en yaygın ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş hazır ayarları (Office 365, G Suite, sosyal ağlar, DNS, DHCP…) kullanarak konfigürasyonu otomatikleştirin. İster kullanıcı ister hizmet sağlayıcı olun, gösterge panellerinizi takımınızla ya da iş ortaklarınızla paylaşabilirsiniz.

Analitik Ayrıntılandırma

Gösterge panellerindeki herhangi bir yerden ayrıntılı inceleme seçenekleri mevcuttur. Her bir widget, flow’lar veya paketler düzeyine kadar tüm detaylarıyla birlikte analitik bir görünümde görüntülenebilir. Bu sayede cihazların, flow kaynaklarının en küçük ağ aktivitesini bile görüntüleyebilirsiniz. Protokollere, zaman periyodlarına, kaynak/hedef IP adresine vb. göre filtreleme seçenekleriniz vardır. İstatistikler her seviyede dışa aktarılabilir.

Analitik Ayrıntılandırma

Gösterge panellerindeki herhangi bir yerden ayrıntılı inceleme seçenekleri mevcuttur. Her bir widget, flow’lar veya paketler düzeyine kadar tüm detaylarıyla birlikte analitik bir görünümde görüntülenebilir. Bu sayede Flowmon Collector ile cihazların ve flow kaynaklarının en küçük ağ aktivitesini bile görüntüleyebilirsiniz. Protokollere, zaman periyodlarına, kaynak/hedef IP adresine vb. göre filtreleme seçenekleriniz vardır. İstatistikler her seviyede dışa aktarılabilir.

Sorun Giderme ve Adli Analiz

Flowmon Collector sadece red/green durumunu izlemekten ibaret değildir. Kullanıcıların uygulamalarla bireysel etkileşimlerini takip ederek size tüm dijital ortamın uçtan uca anlaşılmasını sağlar. Bu bütünsel yaklaşım, kullanıcıları ve hizmetleri etkileyen sorunların kök nedenlerini anında belirlemenize ve düzeltici önlemler almanıza olanak tanır.

Cloud ve SaaS Monitoring

Flowmon, sanal cihazlar olarak private ve public bulutlarda bulunan ve ilgili marketlerden erişilebilen pasif ağ sensörleri kullanarak tüm trafiği uygulama ile ilgili iletişim açısından denetler. Collector, uygulama teslim zincirinin herhangi bir yerindeki darboğazları tanımlamak için kullanıcılar ve uygulamalar arasındaki etkileşimleri izler.

Cloud ve SaaS Monitoring

Flowmon Collector, sanal cihazlar olarak private ve public bulutlarda bulunan ve ilgili marketlerden erişilebilen pasif ağ sensörleri kullanarak tüm trafiği uygulama ile ilgili iletişim açısından denetler. Collector, uygulama teslim zincirinin herhangi bir yerindeki darboğazları tanımlamak için kullanıcılar ve uygulamalar arasındaki etkileşimleri izler.

Öne Çıkan Özellikler

Bandwidth Monitoring
Kapasite planlamasını, peering anlaşmalarını optimize edin ve bant genişliği kullanımını kontrol altına alın. En çok kullanan kullanıcılar, cihazlar, uygulamalar ve servisler hakkında somut verilere sahip olarak altyapı ve bağlantı maliyetlerini düşürmek için etkili kararlar verebilirsiniz.
BYOD Monitoring
Bağlı cihazlar üzerinde görünürlük ve kontrol sağlamak için BYOD trafiğini izleyin. Pasif cihaz parmak izi sayesinde cihaz üreticisini, işletim sistemini ve web tarayıcısını tanımlayabilirsiniz. Daha fazla kontrol sağlamak için herhangi bir kimlik doğrulama sisteminden log'ları kullanarak gerçek kullanıcı kimliğini (kullanıcı adı veya ana bilgisayar adı) ekleyin.
Ağ Trafiği İzleme
İş hizmetlerinin güvenilirliğini, kullanılabilirliğini ve güvenliğini sağlayın. Flow, karar vermeyi kolaylaştırmak ve NetOps'ta maliyetleri düşürmek için trafik yapısına görünürlük sağlar.
LAN/WAN İzleme
Merkezi bir panoyla ağ performansınızı en iyi şekilde ayarlayın. Farklı alt ağlar ve VLAN'lar içindeki kullanıcı etkinliğini izleyin, bağlantıyı, gecikmeyi ve hizmet kalitesini takip edin. Kapsamlı doğu-batı görünümü elde edin, farklı uygulamaları tanımlayın ve LAN/WAN üzerinden geçen kullanıcı işlemlerini takip edin.
Uygulama ve Ağ Gecikmesi
Sunucu ve istemci tarafından kaynaklanan gecikmeyi birbirinden ayırın. Hangi kullanıcıların etkilendiğini görün ve sorunu işinizi etkilemeden önce çözün. Yerel, hosted veya SaaS uygulamalarınızın hatalarını, performansını ve kullanılabilirliğini ölçün.

Veri Giriş Uyumluluğu - NetFlow Collector

Flowmon Collector, load balancer’lar, router’lar, switch’ler, firewall’lar, network packet broker’lar veya özel Flowmon Probları gibi çeşitli ağ cihazlarından akış verilerini (NetFlow v5, NetFlow v9, IPFIX, sFlow vb.) işleyebilir.

İşte desteklenen bazı üreticilerin IPFIX uzantıları ve özel formatları: Cisco (AVC, HTTP), Gigamon (HTTP, DNS, SSL, RADIUS), IXIA (HTTP), VMware NSX (kural kimliği, vmUUID, vncIndex), OneAccess (HTTP), VMware VDS, AWS FlowLogs, Google Cloud VPC FlowLogs ve Azure NSG FlowLogs.

NetFlow Collector dağıtımı ve kapasite seçenekleri

Flowmon Collector, 1U veya 2U raf ünitesi boyutunda bir donanım cihazı ve VMware, Hyper-V, KVM, AWS, Azure veya Google Cloud‘da dağıtılabilen bir sanal cihaz olarak mevcuttur.

Veriler, seçilen kapasiteye bağlı olarak, cihaz başına 0,5 TB ila 192 TB arasında aylarca ila yıllarca saklanabilir. Collector, verileri bir araya getirmez (not aggregate) veya örneklemez (not sample data) – her şeyi mevcut tutar.

Hardware Appliance

Flowmon Collector, cihaz konfigürasyonu, yönetimi ve flow verisi toplama için kullanılabilen iki adet bakır 10/100/1000 Mb/s Ethernet yönetim portuna sahiptir. Komut satırı erişimi, bir web GUI ve bir sanal konsol sunar. Tüm donanım tabanlı modeller uzaktan kumanda için özel bir ağ arabirimi sağlar.

Virtual Appliance

Sanal cihaz (VA) formundaki Flowmon Collector, sanal ve cloud ortamlarına (VMware, Hyper-V, KVM, AWS, Azure, Google Cloud) dağıtım için tasarlanmıştır ve donanım tabanlı bir collector ile aynı işlevselliği sağlar. VA NetFlow Collector, ağ trafiği izleme ve NetFlow veya IPFIX veri üretimi sağlayan en fazla iki 1 Gb/s Ethernet izleme portunu destekler.

NetFlow Collector SSS

NetFlow Collector nedir?

NetFlow collector, ağ trafiği hakkında detaylı bilgi toplayan bir ağ cihazıdır. Bu cihaz, load balancer’lar, switch’ler ve router’lar gibi flow özellikli network cihazlarından veya özel problarından flow verilerini toplar, saklar ve analiz eder.

NetFlow Collector Neden Önemlidir?

NetFlow collector, ağ altyapısını yöneten ekiplerin, büyük miktarda depolama alanı gerektiren paket yakalama gibi diğer teknolojilerin aksine, toplulaştırılmamış ağ telemetri verilerini toplamalarını sağlar. Bu sayede:

  • Ağ trafiğinin kaynağını ve hedefini daha iyi anlayabilirsiniz.
  • Şüpheli aktiviteleri tespit edebilirsiniz.
  • Ağ bant genişliğini kullanımını izleyebilirsiniz.
  • Ağ performansını optimize edebilirsiniz.
  • Sorun gidermeyi kolaylaştırabilirsiniz.
NetFlow Collector Ağda Nerede Konumlanır?

NetFlow collector, bir veri merkezinde doğrudan diğer ağ cihazlarına bağlı bir donanım cihazı olabilir. Bununla birlikte, hibrit ve merkezi olmayan ağ ortamları giderek yaygınlaştıkça sanal ve cloud tabanlı NetFlow kolektörleri popülerlik kazanmaktadır.

NetFlow Collector Veriyi Nasıl Toplar?

NetFlow collector, flow özellikli bağlı cihazlardan (özel problar, load balancer’lar, switch’ler veya router’lar) flow verilerini alır, bu verileri normalleştirir ve işler ve daha sonra analiz edilmek üzere saklar. Bazı NetFlow kolektörleri, veri görselleştirme ve detaylı analiz için kullanıcı arayüzü ortamı içerir veya verileri diğer analiz araçlarına aktarır.

Öne Çıkan Kaynaklar

Flowmon Collector Brief

Flowmon Collector Brief
Flowmon Collector Models Specification
Flowmon Collector Models Specification
Flowmon Distributed Architecture Overview
Flowmon Distributed Architecture Overview
Flowmon Compatibility Sheet
Flowmon Compatibility Sheet